Garuesi rus vdes në Kampionatin Botëror të Saunës

Home » Sport » Garuesi rus vdes në Kampionatin Botëror të Saunës

By Gazeta Jone on 08/08/2010.

Rusi Vladimir Ladyzhenskiy, i cili po përpiqej të fitonte në Kampionatin Botëror të Saunës, ka vdekur pasi mori djegie të rënda në fazën finale të një gare, që kërkon nga garuesit të qëndrojnin në një dhomë prej 110 shkallë Celsius.

Ladyzhenskiy u shpall i vdekur dje vonë, gjate garonte ne kampionin e Finlandës, Timo Kaukonen. Mjeket nxorën të dy garuesit nga sauna dhe u dhanë ndihmën e parë para 1 000 spektatorëve në qytetin jugor finlandez, Heinola.

Gara vjetore, në të cilën marrin pjesë 130 persona nga 15 vende, mbahet që nga viti 1999. Por, ajo nuk do të mbahet më, ka thënë zëdhënësja e kësaj gare, Ossi Arvela.

government,politics news,politics news,politics